https://content.e-schools.info/bereznikischkola/library/Освітня_програма_WqOdP0z.docx
Освітня програма
Березниківського ліцею
Ємільчинської селищної ради
Житомирської області
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
-
Мета освітньої програми:
реалізація предметного змісту навчання, що забезпечує розвиток здібностей дитини, становлення її як повноцінної, соціально активної, конкурентноздатної особистості, яка володіє ключовими компетентностями (вільне володіння державною мовою; здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами; математична компетентність; компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій; інноваційність; екологічна компетентність; інформаційно-комунікаційна компетентність; навчання впродовж життя; громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей; культурна компетентність; підприємливість та фінансова грамотність);
забезпечення діяльнісної спрямованості навчання, яке передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практичну його спрямованість;
реалізацію в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньо предметних зв’язків;
наскрізних ліній, що є засобом інтеграції ключових і загально предметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів;
зосередження педагогічного колективу на цілеспрямованості, системності і єдності діяльності в змісті освіти.
2. Нормативно-правове забезпечення:
Березниківський ліцей Ємільчинської селищної ради Житомирської області здійснює планування своєї діяльності на підставі законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», власного Статуту, Державного стандарту початкової загальної освіти, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1392; Державного стандарту початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2013 року №1392.
-
для 1-4 класів – за Типовою освітньою програмою , затвердженою наказом МОН України від 18.10.2019р. № 1272, 1273 розробленої під керівництвом О.Я.Савченко;
-
для 5-7 класів за Типовою освітньою програмою, затвердженою МОН України від 19.02.2021р. № 235 (нова редакція № 1120 від 09.08.2024р.)
-
для 8-9 класів – за Типовою освітньою програмою , затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 р. № 405; Навчальний план закладів загальної середньої освіти з українською мовою навчання.
-
для 10-11 – класів – за Типовою освітньою програмою , затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 р. № 408; Навчальний план для 10-11х класів закладів загальної середньої освіти.
3. Термін реалізації: 2024-2025 роки
-
Структура 2023-2024 навчального року:
І семестр – з 02 вересня по 20 грудня 2024 року;
ІІ семестр – з 13 січня по 30 травня 2025 року.
Канікули : осінні – з 26 жовтня по 03 листопада 2024 року,
зимові – з 21 грудня 2024 року по 13 січня 2025 року,
весняні – з 22 березня по 30 березня 2025 року.
5. Структура програми:
1 розділ– початкова освіта;
2 розділ – базова середня освіта;
3 розділ – профільна середня освіта.
В кожному з них визначено:
1. Особливості організації освітнього процесу (загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення).
2. Очікувані результати навчання учнів.
3. Рекомендовані форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.
4. Вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за цією Типовою освітньою програмою.
5. Напрямки реалізації.
Згідно з чинним законодавством організувати освітній процес відповідно до рівнів типових освітніх програм трьох ступенів навчання: І ступінь – початкова освіта тривалістю чотири роки; ІІ ступінь – базова середня освіта тривалістю п’ять років; ІІІ ступінь – профільна середня освіта тривалістю два роки.
При реалізації освітньої програми забезпечити: логічну послідовність вивчення предметів, що розкривається у відповідних навчальних програмах; рекомендовані форми організації освітнього процесу, основними формами якого є різні типи уроку: формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок. Також рекомендованими формами організації освітнього процесу є екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки- «суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки, прес-конференції, ділові ігри тощо; використання в освітньому процесі сучасних інноваційних технологій, систем (методик) навчання; науково-дослідницьку діяльність, участь у проектах; профільне спрямування навчання в старшій школі, що сформовано закладом освіти з урахуванням можливостей забезпечення якісної його реалізації; роботу з обдарованими дітьми; навчання дітей з особливими освітніми потребами.
Здійснити навчально-методичне забезпечення освітнього процесу, зокрема підручниками та навчальними посібниками, схваленими Міністерством освіти і науки України.
Спрямувати освітній процес на задоволення потреб учнів у виборі програм навчання.
Запровадити в освітній процес школи сучасні технології навчання, зокрема: проектні, інформаційно-комунікаційні, критичного мислення, інтерактивні технології, рейтингового оцінювання, окремі освітні тренди.
Враховуючи особливості організації освітнього процесу та індивідуальні освітні потреби учнів, особливості регіону, рівень навчально-методичного та кадрового забезпечення сформувати варіативну складову навчального плану.
Реалізувати навчання за наскрізними лініями через: організацію розвивального освітнього середовища, роботу в проектах, позакласну навчальну роботу і роботу гуртків.
Забезпечити профільне навчання старшої школи за рахунок введення профільних предметів.
Врахувати вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття початкової, базової та профільної освіти.
Створити умови для навчання дітей з особливими освітніми потребами.
6. Контроль і корекція: виробити критерії оцінки реалізації освітньої програми.
7. Принципи реалізації освітньої програми:
забезпечення якості освіти та якості освітньої діяльності;
забезпечення рівного доступу до освіти без дискримінації за будь-якими ознаками, у тому числі за ознакою інвалідності;
розвиток інклюзивного освітнього середовища;
забезпечення універсального дизайну та розумного пристосування; науковий характер освіти;
цілісність і наступність системи освіти;
прозорість і публічність прийняття та виконання управлінських рішень;
відповідальність і підзвітність органів управління освітою та закладів освіти, інших суб’єктів освітньої діяльності перед суспільством;
інтеграція з ринком праці;
нерозривний зв’язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями;
свобода у виборі видів, форм і темпу здобуття освіти, освітньої програми, закладу освіти, інших суб’єктів освітньої діяльності;
гуманізм;
демократизм;
єдність навчання, виховання та розвитку;
виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій;
формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення;
формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками;
формування громадянської культури та культури демократії;
- формування культури здорового способу життя, екологічної культури і дбайливого ставлення до довкілля.
Якість роботи школи оцінюється рівнем сформованості ключових компетентностей учнів, діяльнісним підходом до проведення занять, результатами навчальної роботи.
Ключові компетентності
1. Спілкування державною мовою. Це вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання, письмо, застосування мультимедійних засобів). Здатність реагувати мовними засобами на повний спектр соціальних і культурних явищ – у навчанні, на роботі, вдома, у вільний час. Усвідомлення ролі ефективного спілкування.
2. Спілкування іноземними мовами. Уміння належно розуміти висловлене іноземною мовою, усно і письмово висловлювати і тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання і письмо) у широкому діапазоні соціальних і культурних контекстів. Уміння посередницької діяльності та міжкультурного спілкування.
3. Математична грамотність. Уміння застосовувати математичні (числові та геометричні) методи для вирішення прикладних завдань у різних сферах діяльності. Здатність до розуміння і використання простих математичних моделей. Уміння будувати такі моделі для вирішення проблем.
4. Компетентності в природничих науках і технологіях. Наукове розуміння природи і сучасних технологій, а також здатність застосовувати його в практичній діяльності. Уміння застосовувати науковий метод, спостерігати, аналізувати, формулювати гіпотези, збирати дані, проводити експерименти, аналізувати результати.
5. Інформаційно-цифрова компетентність передбачає впевнене, а водночас критичне застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією на роботі, в публічному просторі та приватному спілкуванні. Інформаційна й медіа-грамотність, основи програмування, алгоритмічне мислення, роботи з базами даних, навички безпеки в Інтернеті та кібербезпеці. Розуміння етики роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо).
6. Уміння навчатися впродовж життя. Здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок, організації навчального процесу (власного і колективного), зокрема через ефективне керування ресурсами та інформаційними потоками, вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, вибудовувати свою навчальну траєкторію, оцінювати власні результати навчання, навчатися впродовж життя.
7. Соціальні і громадянські компетентності. Усі форми поведінки, які потрібні для ефективної та конструктивної участі у громадському житті, на роботі. Уміння працювати з іншими на результат, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів.
8. Підприємливість. Уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави. Здатність до підприємницького ризику.
9. Загальнокультурна грамотність. Здатність розуміти твори мистецтва, формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за допомогою мистецтва. Ця компетентність передбачає глибоке розуміння власної національної ідентичності як підґрунтя відкритого ставлення та поваги до розмаїття культурного вираження інших.
10. Екологічна грамотність і здорове життя. Уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя. Педагогічному колективу школи слід приділити значну увагу організації навчання через наскрізні лінії, які є засобом інтеграції ключових і загально предметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів, а також соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.
Наскрізні лінії
Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, навчальних предметів та предметних циклів; вони враховуватимуться при формуванні шкільного середовища. Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.
Мета наскрізних ліній – «сфокусувати» увагу й зусилля вчителів-предметників, класних керівників, зрештою, усього педагогічного колективу на досягненні життєво важливої для учня й суспільства мети, увиразнити ключові компетентності.
1. Для наскрізної лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток» – це формування в учнів соціальної активності, відповідальності й екологічної свідомості, у результаті яких вони дбайливо й відповідально ставитимуться до довкілля, усвідомлюючи важливіcть сталого розвитку для збереження довкілля й розвитку суспільства.
2. Метою вивчення наскрізної лінії «Громадянська відповідальність» є формування відповідального члена громади й суспільства, який розуміє принципи й механізми його функціонування, а також важливість національної ініціативи. Ця наскрізна лінія освоюється через колективну діяльність – дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо, яка розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок.
3. Завданням наскрізної лінії «Здоров'я і безпека» є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище.
4. Вивчення наскрізної лінії «Підприємливість і фінансова грамотність» забезпечить краще розуміння молодим поколінням українців практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо); сприятиме розвиткові лідерських ініціатив, здатності успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі.
Початкова школа
-
Особливості організації освітнього процесу
Навчальні плани школи І ступеня складені:
Типовою освітньою програмою розроблена під керівництвом О.Я.Савченко. (1-4) класи, затвердженою наказом Міністерством освіти і науки України за п’ятиденним робочим тижнем.
Навчальний план для початкової школи з українською мовою навчання
1-4 клас
1-4 клас – МОН №743-22 від 12.08.2022 під керівництвом О.Я. Савченко
Навчальні предмети Класи |
Кількість годин на тиждень |
Разом |
|||
2кл |
3 кл |
4 кл |
|||
Інваріативний складник |
|||||
Мовно-літературна, у тому числі: |
10 |
11 |
11 |
32 |
|
Українська мова та література |
7 |
7 |
7 |
21 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
3 |
9 |
|
Математична |
4 |
5 |
5 |
14 |
|
Я досліджую світ (природнича,громадянська й історична,соціальна і здоров’язбережувальна галузі) |
3 |
3 |
3 |
9 |
|
Технологічна (дизайн і технології) |
1 |
1 |
1 |
3 |
|
Інформатична |
1 |
1 |
1 |
3 |
|
Мистецька(мистецтво) |
2 |
2 |
2 |
6 |
|
Фізкультурна |
3 |
3 |
3 |
9 |
|
Усього |
24 |
25 |
25 |
74 |
|
Варіативний складник |
|||||
Додаткові години для вивчення предметів інваріативної складової, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
|
|
|||
Гранично допустиме тижневе навчальне навантаження на учня |
22 |
23 |
23 |
68 |
|
Сумарна кількість навчальних годин інваріантної і варіативної складових, що фінансується з бюджету (без урахування поділу класів на групи) |
24 |
25 |
25 |
74 |
Години, передбачені для фізичної культури, не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження учнів. Відповідно до Загальних положень типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти І ступеня, затверджених наказом МОНУ від 20.04.2018р. №407, освітню програму укладено за такими освітніми галузями: мови і літератури (мовний і літературний компоненти), математика, природознавство, суспільствознавство, мистецтво, технології, здоров'я і фізична культура.
До предметів, які вивчаються в початковій школі закладу відносяться: українська мова, іноземна мова, математика, природознавство, я у світі, рисунок, живопис, ліплення, образотворче мистецтво, музичне мистецтво, трудове навчання, інформатика, основи здоров'я, фізична культура. Зміст предметів, які вивчаються в початковій школі, закладений в переліку навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти І ступеня (затверджених наказом МОН від 29.05.2015 № 584). Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах. Відповідно до чинного законодавства при визначенні гранично допустимого навантаження учнів ураховані санітарно-гігієнічні норми та нормативна тривалість уроків у 2-4 класах – 40 хвилин, у 1 класах – 35 хвилин.
В зв'язку з тим, що в 1 класі три учні, тому створено класокомплект з 3 класом.
Очікувані результати навчання та компетентностей учнів
Освітня програма спрямована на реалізацію мети та завдань освітньої галузі, визначених у Державному стандарті початкової загальної освіт, що забезпечує формування у молодших школярів ключових компетентностей, які позначаються через уміння вчитися, здатність логічно міркувати, уміння критично мислити, готовність розв’язувати проблеми із застосовуванням досвіду практичної діяльності для вирішення повсякденних задач, уміння працювати в команді тощо. Крім того, навчання в 1-4 класах сприятиме виробленню в учнів передумов самостійного пошуку й аналізу інформації, фінансової грамотності та підприємницьких навичок. Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів.
Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Необхідною умовою формування компетентностей є діяльнісна спрямованість навчання, яка передбачає постійне включення учнів до різних видів педагогічно доцільної активної навчально-пізнавальної діяльності, а також практична його спрямованість. Тому доцільно, де це можливо, не лише показувати виникнення факту із практичної ситуації, а й по можливості перевіряти його на практиці й встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
Формуванню ключових компетентностей сприяє встановлення та реалізація в освітньому процесі міжпредметних і внутрішньопредметних зв’язків, а саме: змістово-інформаційних, операційно-діяльнісних і організаційно-методичних. Їх використання посилює пізнавальний інтерес учнів до навчання і підвищує рівень їхньої загальної культури, створює умови для систематизації навчального матеріалу і формування наукового світогляду. Учні набувають досвіду застосування знань на практиці та перенесення їх в нові ситуації. Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі.
Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів. Вони подані в рамках навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти І ступеня. Форми організації освітнього процесу Відповідно до Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти І ступеня педагогічний колектив запроваджує такі форми організації освітнього процесу: різні типи уроків (формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок); екскурсії, віртуальні подорожі, квести, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час. Вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою У відповідності до Закону України «Про освіту» початкова освіта здобувається, як правило, з шести років. Діти, яким на 1 вересня поточного навчального року виповнилося сім років, повинні розпочинати здобуття початкової освіти цього ж навчального року. Діти, яким на 1 вересня поточного навчального року не виповнилося шести років, можуть розпочинати здобуття початкової освіти цього ж навчального року за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють, якщо їм виповниться шість років до 1 грудня поточного року. Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти з іншого віку.
Основна школа
-
Особливості організації освітнього процесу: освітня програма школи для ІІ ступеня (базова середня освіта) розроблена згідно Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII, Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 та наказу МОН України від 20.04.2018 № 405 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня» та за Типовою освітньою програмою для 5-6 класів , затвердженою МОН України від 19.02.2021р. № 235
Освітня програма базової середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти.
Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів.
Навчальні плани основної школи передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову (передбачені обраним варіантом навчального плану Типової освітньої програми), сформовану на державному рівні та варіативну складову.
Навчальні плани для 5-7 та 8-9 класів складені на основі Типових освітніх програм закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України за п’ятиденним робочим тижнем.
Навчальний план з українською мовою навчання
5-7 клас – МОН №235 від 19.02.2021 р. , додаток 3
Орієнтовний перелік предметів та галузевих інтегрованих курсів |
Рекомендована кількість годин на тиждень у класах |
|||||
5 |
6 |
7 |
||||
Мовно-літературна |
Українська мова |
4 |
4 |
3 |
||
Українська література |
1,5 |
1,5 |
1,5 |
|||
Зарубіжна література |
1 |
1 |
1 |
|||
Іноземна мова |
3,5 |
3,5 |
3,5 |
|||
Математична |
Математика |
4 |
4 |
|||
Алгебра |
2,5 |
|||||
Геометрія |
1,5 |
|||||
Природнича |
Інтегрований курс «Пізнаємо природу» |
1,5 |
1 |
|||
Біологія |
2 |
|||||
Географія |
1 |
2 |
||||
Фізика |
2 |
|||||
Хімія |
1 |
|||||
Соціальна і здоров’язбережувальна |
Інтегрований курс «Здоров’я,безпека та добробут» |
1 |
1 |
1 |
||
Громадянська та історична |
Інтегрований курс історії та громадянської освіти |
1 |
||||
Інтегрований курс історії |
1 |
|||||
Історія України. |
0,5 |
|||||
Всесвітня історія |
0,5 |
|||||
Громадянська освіта |
0,5 |
0,5 |
||||
Інформатична |
Інформатика |
1 |
1 |
1 |
||
Технологічна |
Технології |
1 |
1 |
1 |
||
Мистецька |
Інтегрований курс «Мистецтво» |
1 |
1 |
1 |
||
Фізична культура |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
||
Разом |
23,5 |
24,5 |
28,5 |
|||
Години навчального навантаження для перерозподілу між освітніми компонентами |
4,5 |
6,5 |
5,5 |
|||
Мовно-літературна |
Українська мова Українська література Зарубіжна література |
1 0,5 0,5 |
1 0,5 1 |
1 0,5 1 |
||
Математична |
Математика |
0,5 |
||||
Природнича |
Інтегрований курс «Пізнаємо природу» |
0,5 |
1 |
|||
Географія |
1 |
0,5 |
||||
Громадянська та історична |
Інтегрований курс історії та громадянської освіти |
1 |
||||
Інтегрований курс історія |
1,5 |
|||||
Історія України. |
1 |
|||||
Всесвітня історія |
0,5 |
|||||
Інформатична |
Інформатика |
0,5 |
||||
Мистецька |
Інтегрований курс «Мистецтво» |
0,5 |
0,5 |
0,5 |
||
Всього |
28 |
31 |
34 |
|||
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28 |
31 |
32 |
|||
Всього фінансується(без урахування поділу класів на групи) |
28 |
31 |
34 |
Навчальний план з українською мовою навчання
8-9 класи – МОН №405 від 20.04.2018 р. , Таблиця 1
Освітні галузі |
Предмети |
Рекомандована кількістть годин |
|
8 кл |
9 кл |
||
Мови і літератури |
Українська мова |
2 |
2 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільство-знавство |
Історія України |
1,5 |
1,5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Основи правознавства |
- |
1 |
|
Мистецтво* |
Музичне мистецтво |
- |
|
Образотворче мистецтво |
- |
||
Мистецтво |
1 |
1 |
|
Математика |
Математика |
||
Алгебра |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
Природознавство |
||
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
1,5 |
|
Фізика |
2 |
3 |
|
Хімія |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
2 |
2 |
|
Здоров’я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура** |
3 |
3 |
|
Разом |
31,5 |
33 |
|
Додаткові години на базові предмети Українська мова Алгебра |
0,5 0,5 |
1,5 1 0,5 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
33 |
33 |
|
Всього (без урахування поділу класів на групи) |
32 |
34.5 |
Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчальних планів. Змістове наповнення предмета «Фізична культура» заклад освіти формує самостійно з варіативних модулів відповідно до статево-вікових особливостей учнів, їх інтересів, матеріально-технічної бази навчального закладу, кадрового забезпечення, регіональних та народних традицій. Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".
Очікувані результати навчання здобувачів освіти: відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів. Такі ключові компетентності, як уміння вчитися, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здоровий спосіб життя, соціальна та громадянська компетентності можуть формуватися відразу засобами усіх предметів. Виокремлення в навчальних програмах таких наскрізних ліній ключових компетентностей як «Екологічна безпека й сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» спрямоване на формування в учнів здатності застосовувати знання й уміння у реальних життєвих ситуаціях. Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, окремих предметів та предметних циклів; їх необхідно враховувати при формуванні шкільного середовища. Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях. Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через: - організацію навчального середовища — зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного середовища навчання; - окремі предмети — виходячи із наскрізних тем при вивченні предмета проводяться відповідні трактовки, приклади і методи навчання, реалізуються надпредметні, міжкласові та загальношкільні проекти.
Роль окремих предметів при навчанні за наскрізними темами різна і залежить від цілей і змісту окремого предмета та від того, наскільки тісно той чи інший предметний цикл пов’язаний із конкретною наскрізною темою; предмети за вибором; роботу в проектах; позакласну навчальну роботу і роботу гуртка. Очікувані результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів. Вони подані в рамках навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня (затверджені наказами МОН ). Форми організації освітнього процесу Відповідно до Типових освітніх програм закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня педагогічний колектив запроваджує такі форми організації освітнього процесу: різні типи уроків (формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок); екскурсії, віртуальні подорожі, квести, написання та захист проектів, які вчитель організує у межах уроку або в позаурочний час.
Форми організації освітнього процесу уточнюються та розширюються у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року. Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів. З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей створити умови для проведення навчально-практичних занять з різних предметів як функції перевірки та оцінювання досягнення компетентностей учнів. Спрямувати роботу вчителів на проведення занять в малих групах, бригадах (у тому числі роботу учнів у парах змінного складу) за умови, що окремі учні виконують роботу спікерів, консультантів, тобто тих, хто навчає малу групу.
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року. Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.
Старша школа
Особливості організації освітнього процесу: освітня програма школи ІІІ ступеня (профільна середня освіта) розроблена на виконання Закону України «Про освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 24 «Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти» та наказу МОН України від 20.04.2018 № 408 «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня». Освітня програма профільної середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти.
Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру третього рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальні плани профільної школи передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову (передбачені обраним варіантом навчального плану Типової освітньої програми), сформовану на державному рівні та варіативну складову.
Навчальні плани школи ІІІ ступеня складені на основі Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 408 для 10-11 класів.
Навчальні плани зорієнтовані на роботу за п’ятиденним навчальним тижнем.
Навчальний план
для 10-11 класів закладів загальної середньої освіти
10-11 класів – МОН №408 від 20.04.2018 р. , Таблиця 2
Предмети |
Рекомандована кількістть годин |
11 кл |
|
Базові предмети1 |
|
Українська мова |
2 |
Українська література |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
Іноземна мова2 |
2 |
Історія України |
1,5 |
Всесвітня історія |
1 |
Громадянська освіта |
- |
Математика (алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 |
Біологія і екологія |
2 |
Географія |
1 |
Фізика і астрономія |
4 |
Хімія |
2 |
Фізична культура4 |
3 |
Захист Вітчизни |
1,5 |
Вибірково-обов’язкові предмети Інформатика, Технології, Мистецтво |
1 1 1 |
Разом |
29 |
Додатковий час на проф. предмети Укр.мова Іст.України |
3,5 2 1,5 |
Гранично допустиме тижневе навантаження на учня |
33 |
Всього фінансується (без урахування поділу класу на групи) |
32,5 |
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 24 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти" години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.
Профільність є ефективним засобом диференціації навчання у старшій школі, вона має на меті забезпечити більш глибоку підготовку старшокласників у тій галузі знань і діяльності, до яких у них сформувались стійкі інтереси і здібності.
Навчальний плани старшої школи реалізує зміст освіти залежно від обраного профілю навчання. У 10 та 11 класах профільними предметами обрано українську мову та історію України.
Гранично допустиме навчальне навантаження учнів встановлюється відповідно до вимог чинних нормативних документів, що визначають санітарно-епідеміологічні вимоги до освітнього процесу та закладів освіти усіх форм власності. Змістове наповнення предмета «Фізична культура» заклад освіти формує самостійно з варіативних модулів відповідно до статево-вікових особливостей учнів, їх інтересів, матеріально-технічної бази навчального закладу, кадрового забезпечення, регіональних та народних традицій.
Очікувані результати навчання учнів: відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель у рамках кожної освітньої галузі. Очікувані результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів. Вони подані в рамках навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня (затверджені наказами МОН від 23.10.2017 № 1407). Форми організації освітнього процесу Відповідно до Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня педагогічний колектив запроваджує такі форми організації освітнього процесу: різні типи уроків (формування компетентностей; розвитку компетентностей; перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей; корекції основних компетентностей; комбінований урок). Також формами організації освітнього процесу вважати екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, брифінги, квести, інтерактивні уроки (урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки, прес-конференції, ділові ігри тощо. Форми організації освітнього процесу уточнюються та розширюються у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року. Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття профільної середньої освіти: профільна середня освіта здобувається, як правило, після здобуття базової середньої освіти. Діти, які здобули базову середню освіту та успішно склали державну підсумкову атестацію на 1 вересня поточного навчального року повинні розпочинати здобуття профільної середньої освіти цього ж навчального року. Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття профільної середньої освіти за інших умов.